Tekst o jodze w ciąży powstał w 2005 r. jako wynik osobistych doświadczeń Oli - wklejamy bez większych poprawek. :-)
Dziewięć miesięcy rozwoju dziecka w łonie kobiety jest dla jej organizmu dużym obciążeniem. Lekarze szacują, że każda ciąża - mimo iż teoretycznie jest stanem fizjologicznym - przynosi sześcioprocentowy ubytek na zdrowiu
Zwiększona masa ciała obciąża stawy i kręgosłup. Płuca i inne narządy wewnętrzne są ściskane przez rozrastającą się macicę, co znacznie upośledza ich działanie. Serce musi przepompować większą ilość krwi, a skóra ulega rozciągnięciu często ponad swoje możliwości. Zmiany hormonalne skutkują wahaniami nastroju, nierzadko powodując jego pogorszenie.
Tymczasem stan zdrowia matki oraz jej samopoczucie w czasie ciąży ma kluczowe znaczenie dla rozwoju dziecka. Dlatego istotne jest, aby decyzja o poczęciu została poprzedzona odpowiednimi przygotowaniami.
Praktyka hatha - jogi idealnie nadaje się do tego celu.
PRZED...
Systematyczne wykonywanie asan przed ciążą wzmacnia ciało i oczyszcza je z toksyn, stabilizuje pracę narządów wewnętrznych oraz reguluje gospodarkę hormonalną. Skóra staje się lepiej odżywiona, bardziej elastyczna i wytrzymalsza. Kobieta zyskuje świadomość własnego ciała, stabilność emocjonalną, wewnętrzny spokój i radość życia.
Asany pomagają w zapłodnieniu regulując pracę jajników i jajowodów a także wpływają na zapobieganie poronieniom.
Praktyka jogi uczy wczuwania się w potrzeby ciała i pomaga w zwalczeniu niezdrowych nałogów, jak palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu i innych używek - w ciąży absolutnie przeciwwskazanych.
W TRAKCIE...
Kontynuowanie praktyki w czasie ciąży:
- przygotowuje stawy i kręgosłup do niesienia powiększającego się ciężaru - zapobiega związanym z tym bólom pleców,
- ułatwia oddychanie i zapewnia dobry dopływ tlenu do płodu,
- odciąża serce,
- reguluje ciśnienie krwi,
- poprawia krążenie krwi oraz trawienie, przez co zapobiega występowaniu typowych dla ciąży objawów, takich jak: obrzęki, żylaki, wzdęcia i zgagi,
- pomaga utrzymać przyrost masy ciała w granicach wymaganej normy,
- uelastycznia biodra, miednicę i wnętrza ud,
- pozwala skumulować energię.
Poczucie stabilności własnego ciała oraz zminimalizowanie uciążliwości związanych z powiększającym się brzuchem, daje przyszłej mamie możliwość przeżywania swego stanu z radością, daje pewność siebie i redukuje lęk przed porodem.
Akcja porodowa u kobiety, której ciało jest odpowiednio przygotowane, przebiega szybciej. Wykonywanie asan przygotowuje kobietę do wydania dziecka na świat poprzez wzmocnienie i uelastycznienie odpowiednich mięśni i ścięgien, naukę odpowiedniego oddechu i, co bardzo istotne, wspomnianą już świadomość własnego ciała.
Aktywna współpraca kobiety z personelem medycznym ułatwia dziecku pokonanie niezmiernie trudnej i bolesnej dla niego drogi przez kanał rodny.
PO...
Po porodzie organizm kobiety ćwiczącej jogę szybciej się regeneruje, a ponowne rozpoczęcie praktyki po połogu przyspiesza powrót do dobrej formy.
Obserwacje poczynione przez amerykańskich badaczy wskazują iż dzieci kobiet, które kontynuowały aktywność fizyczną w czasie ciąży, lepiej się rozwijają, są spokojniejsze i... bardziej samodzielne.
Na rozpoczęcie praktyki hatha - jogi nigdy nie jest za późno. Ciężarna kobieta, która nie miała wcześniej styczności z asanami, po konsultacji ze swoim lekarzem ginekologiem lub doświadczoną położną, może rozpocząć ćwiczenia pod okiem wykwalifikowanego nauczyciela.
Zakres wykonywanych przez nią ćwiczeń nie będzie taki, jak kobiety, która jest w praktyce jogi bardziej zaawansowana.
Ciężarne rozpoczynające praktykę hatha - jogi uczy się najprostszych pozycji, tak aby nie wywołać napięcia i zmęczenia, wykorzystując do tego szereg pomocy.
Ciężarna zaawansowana w ćwiczeniach jest dla siebie najlepszym arbitrem i, przy zachowaniu ostrożności, może bez przeszkód kontynuować swoją praktykę. Jednak UWAGA: od 7 miesiąca należy zrezygnować z wykonywania pozycji odwróconych!
Rada od serca: te z Was, które planują macierzyństwo niech nie czekają z rozpoczęciem ćwiczeń do ciąży. Świadomość ciała buduje się latami. Im wcześniej zaczniecie, tym lepiej dla Was i dla Dziecka.
Dla zainteresowanych: artykuł Oli o holistycznej ciąży pt. "Stan naprawdę błogosławiony" ("Gwiazdy mówią..." nr 13/2008).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz